Çamlıbel Vakfı kadınları destekleyecekMagazin Life

SON DAKİKA

Çamlıbel Vakfı kadınları destekleyecek

Bu haber 28 Eylül 2019 - 12:00 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Tüp bebek konusunda Türkiye’nin önde gelen ismi Prof.Dr. Teksen Çamlıbel, eğitim ve kültür alanında başarılı kadınları desteklemek ve tüp bebek hayalini maddi zorluklar nedeniyle gerçekleştiremeyen kadınlara yardımcı olmak amacıyla Çamlıbel Vakfı’nı kurdu.

Teksen Çamlıbel, ÇAMLIBEL VAKFI

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel tarafından sağlık, eğitim ve kültür alanlarında, kadınları desteklemek amacıyla kurulacak Çamlıbel Vakfı’nın tanıtım daveti 18 Eylül Çarşamba akşamı Les Ottomans Otel’de gerçekleştirildi. Davetin onur konuğu, dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown İngiltere’den gelerek hikayesini ve tecrübelerini aktardı. Davete doktorlar, iş adamları, tanınmış simalar ve kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Amerika’da eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye gelen ve İstanbul’daki ilk tüp bebek merkezini kuran Prof.Dr. Teksen Çamlıbel, bir tüm branşlı genel hastane dahil 4 ülkede açtığı 7 şube ile binlerce aileyi çocuk sahibi yaptı. Bugün, meslek hayatının 40. yılında Çamlıbel Vakfı’nı kurarak günümüzde artan tedavi masrafları yüzünden çocuk sahibi olmak isteyip bunu finansal olarak karşılayamayan ailelere ayni ve maddi yardım yaparak yardımcı olmayı amaçlıyor.

Çamlıbel Vakfı aynı zamanda eğitim bilim ve kültür alanlarında da kadınların gelişimine katkıda bulunarak topluma fayda sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla eğitim, bilim ve edebiyat ile müzik gibi kültür alanlarında umut veren kadınları bularak desteklemeyi, başarılı olanlara burs ve teşvik ödülleri vermeyi planlıyor. Çamlıbel Vakfı, bu konularda kuracağı danışma kurulları ile bu kişilerin seçilmesi ve desteklenmesini sağlayacak ve bu konularda çalışmalar yapan diğer kadın platformları ile bir işbirliği içinde olacak.

25 Temmuz 1978 gecesi 11.47’de doğumu gerçekleşen Louise Brown laboratuar ortamında dünyaya gelen ilk tüp bebek ünvanını aldı. Mucize olarak görülen doğumu kilise, politika ve tıp dünyasında büyük bir şok etkisi yaptı. Ailesi Lesley ve John Brown 10 yıldır çocuk sahibi olmak için çabalamış ancak sonuç elde edememişti. Tüp bebeğin öncüleri Dr. Patrick Steptoe ve Dr. Robert Edwards tarafından yürütülen tedavileri Bristol’deki evlerinden oldukça uzakta olan Kuzey İngiltere’deki Oldham kentinde tamamlandı. Evli olan Louise’in 6 ve 12 yaşında iki oğlu var.

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel Hakkında:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikte bitirdikten sonra kazandığı sınav ile Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası için Amerika’da Johns Hopkins Hospital ve Medical College of Ohio’da bulundu. İhtisas sonrası Jinekolojik Onkoloji (Kadın Kanserleri) üst ihtisasını New York’ta, Albany Medical College of New York’ta tamamladı. Aynı üniversitede yüksek ihtisas sonrası öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten hemen sonra sırasıyla:

1985’te Marmara üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünü kurdu.
1989’da, International Hospital’da, İstanbul’un ilk tüp bebek merkezini kurdu.
Jinemed’in ilk merkezini 1989’da Nişantaşı’nda açtı.
1998’de Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi’nin tüp bebek merkezini kurdu.
2000’de Kalamış’ta Jinemed’in cerrahi merkezi Özel Kalamış Tıp ve Tüp Bebek Merkezi açtı.
2005’te Fulya’da, tüp bebek ve kadın sağlığı dışında da birçok farklı tıbbi branşta (Kalp Hastalıklarından Beyin Cerrahisine, Ortopediden Nörolojiye) hizmet veren genel hastanesi FulyaJinemed Hastanesi’ni (şimdi OtaJinemed) açtı.
2006’da Bursa’da Bahar Hastanesi içersinde Jinemed Bursa’yı açtı.
2010’da Azerbaycan Bakü’de Bakü Medical Plaza Hastanesi’nde, hastanenin tüp bebek bölümü olarak Jinemed’i kurdu.
2011’de Irak’ın Basra şehrinde Basra’nın ilk infertilite hastanesi Almanar’da Jinemed olarak hizmet vermeye başladı.
2018 itibariyle çalışmalarına İstanbul Nişantaşı’nda Amerikan Hastanesi ve Bağdat Caddesi’nde MedAmerikan Tıp Merkezinde devam etmektedir.
Kosova, Saraybosna ve Erbil’de de tüp bebek merkezleri kurdu ve yerel uzmanlara devretti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.