Ürdün Kralı Abdullah, kardeşi Prenses Haya'yı diplomat olarak atamışMagazin Life

SON DAKİKA

Ürdün Kralı Abdullah, kardeşi Prenses Haya’yı diplomat olarak atamış

Bu haber 18 Eylül 2019 - 9:00 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşit Al Maktum’un eşi Prenses Haya’nın bu yılın başlarında çocuklarıyla Dubai’den kaçarak İngiltere’ye yerleştiği ortaya çıkmıştı.

İngiltere’ye yaptığı sığınma başvurusu reddedilen Prenses Haya için kardeşi olan Ürdün Kralı Abdullah harekete geçti.

Ürdün Kralı Abdullah’ın 2 Eylül tarihinde, kardeşi Prenses Haya’yı Londra’ki Ürdün Büyükelçiliği’ne diplomat olarak atama emri verdiği ortaya çıktı.

Prenses Haya, Şeyh Muhammed bin Raşit Al Maktum, Ürdün Kralı Abdullah

 

Bangladeş merkezli haber sitesi weeklyblitz’in İngiltere merkezli ve Hamas yanlısı Al Quds gazetesine dayandırdığı habere göre Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Kral Abdullah’ın atama emrine sıcak bakmıyor.

Prens Ali bin Hüseyin’den kız kardeşine büyük destek

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Prenses Haya’yı diplomat olarak atamanın, Ürdün ve İngiltere ilişkilerine zarar verebileceğini düşünüyor.

Haberde, Dubai Emiri Al Maktum ile davalı olan Ürdün Kralı Hüseyin’in üçüncü oğlu ve Prenses Haya’nın erkek kardeşi Prens Ali bin Hüseyin de kız kardeşine büyük destek verdiği bilgisi yer alıyor.

Prens Ali bin Hüseyin’in kız kardeşi Prenses Haya’nın Dubai Şeyhine karşı zafer kazanması için Filistinli Araplar ve Hamas’tan da destek aldığı bildiriliyor.

Prenses Haya’nın Londra’ya diplomat olarak atanması kararının Katar’dan da destek gördüğü ve Katar’ın Kral Abdullah’ın bu kararı üzerinde etkisi olduğu iddia ediliyor.

Avukatların da Prenses Haya’nın diplomat olarak Londra’ya atanması fikrini daha önce gündeme getirdiği biliniyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Prenses Haya’nın diplomat olarak atanması kararının Londra yönetimi tarafından kabul görmeyebileceğini söyledi.

Böyle bir durumda Prenses Haya’nın İngiltere’yi terk etmesi gerekecek olsa da Ürdün Kralı Abdullah’ın kız kardeşini bir başka ülkeye diplomat olarak atama yetkisi bulunuyor.

 İngiltere olmazsa Katar Prenses Haya’yı diplomat olarak kabul edecek

İngiltere’den gelecek olumsuz bir karar durumunda Katar’ın Prenses Haya’yı Doha Büyükelçiliği’nde diplomat olarak kabul edeceği öne sürülüyor.

Prenses Haya’nın amcasının, Dubai Şeyhi ile olan boşanma davası sebebiyle rahatsızlık duyduğu iddia ediliyor.

Dubai Şeyhi Al Maktum, İngiltere’deki yatırımlarını çekmekle tehdit etti.

Dubai Şeyhi ve Prenses Haya’nın boşanma sürecinin Birleşik Arap Emirlikleri yasaları gereği yakın vadede nihayete ermeyeceği düşünülüyor.

Prenses Haya’nın başka erkeklerle beraber olduğu ve Dubai Şeyhinden yüklü miktarda para kaçırdığı gerekçesiyle tazminat talebi reddedilmişti.

Bu kararın ardından İngiltere’de mahkeme Prenses Haya ve iki çocuğu için koruma emri çıkarmış ve İngiltere’de yaşayan sevgilisi Russel Flowers ya da başka erkeklerle bir süre görüşmemesi ve evine misafir davet etmemesi tavsiye edilmişti.

Al Quds gazetesinde yer alan habere göre Dubai Şeyhi Al Maktum, Londra yönetimini Prenses Haya’nın sınır dışı edilmemesi durumunda İngiltere’deki yatırımlarını çekmekle tehdit etti.

İngiliz yetkililer Şeyhin bu restine karşılık olarak mahkeme kararlarını ihlal edemeyeceklerini söyledi.

Prenses Haya’nın diplomat olarak atanması kararının, Dubai Şeyhi’nin çocukların velayetini alma konusunda elini güçlendirdiği belirtiliyor.

Boşanma sürecinin sona ermesinin ardından Prenses Haya’nın erkek arkadaşı ile evleneceği iddia ediliyor.

Prenses Haya’nın, Dubai Şeyhi Al Maktum ile boşanma sürecine dair haberlere yayın yasağı getirmek için mahkemeye başvurduğu biliniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.